Soğuk hava deposu | Kullanım fazlası ya da daha sonra kullanmak üzere saklanması istenen bazı ürünlerin;  kullanım süresi boyunca bozulmadan, aynı tazelikte ve  belirli bir istif içinde muhafaza edilmesi  amacıyla soğuk hava deposu kullanılmaktadır.  Soğuk hava deposu , kullanım amacına uygun olarak istenilen boyut ve özelliklerde üretilebilmektedir. Ayrıca    depolanan  ürünlerinin  küflenmesine karşı   özel hijyenik sistemlerle donatılmaktadır. Şoklama gerektiren durumlarda – 40 dereceye inebilen soğuk hava depoları gerekir. Dondurma sektöründe genellikle tercih edilen bu depoların maliyetleri biraz yüksektir. Şoklamadan sonra saklama bölümü oluşturulan depoda ürün saklanır.

Soğuk hava depoları hangi amaçlarla kullanılır :

  • Her türlü taze- kuru sebze ve meyvenin muhafazasında  soğuk hava deposu kullanılabilir.  Üreticinin  daha sonra tüketmek ya da satışa sunmak amacıyla elinde bulundurduğu ihtiyaç fazlası sebze meyveleri saklamak amacıyla tercih ettiği bu yöntem sayesinde,     pek çok ürüne mevsimi dışında da ulaşabilmek mümkün olduğu gibi    aracı ya da  üreticinin önemli maddi kazançlar elde etmesine  de fırsat tanımaktadır.
  • Süt ve süt ürünleri depolamada kullanılabilir. Bu tür gıdalar çok  daha hızlı bozulma riski taşıdığından depolarımız sayesinde korumak, daha sonra tüketmek yahut satışa sunmak   mümkündür.
  • Her türlü et ,  tavuk ve deniz ürünlerinin muhafazasında kullanılır. Et ürünleri de diğer pek çok gıda ürünü gibi çok çabuk bozulur ve bozulma sonrasında  hayati riskler taşıyan zehirlenmelere yol açabilir. Bu yüzden ihtiyaç fazlası et ve et ürünlerini belirli bir derecede muhafaza etmek gerekir.
  • Tıbbi malzeme stoklamada depolarımız kullanılır. Özellikle hastane ve laboratuarlarda yer alan bu sistemler sayesinde sağlık alanında kullanılan her türlü tıbbı malzemelerin bozulma riski taşımadan muhafaza edilmesini sağlar.
  • Kafeteryalar, büfeler ve pastanelerde de yaygın olarak soğuk hava deposu kullanılır. Gerek dondurma gibi belirli bir ısı derecesinin altında kolay eriyebilen gıdaların gerekse çok çabuk bozulabilecek  kremalı , jöleli unlu mamullerin muhafazası, gerekse soğuk  tüketimi  tercih edilen içecek maddelerinin  muhafazasında depolarımız tercih edilir.
  • Çabuk bakteri üreten gıdalar kesinlikle soğuk hava deposunda saklanmalıdır.

Soğuk hava deposu

Depolarımız, ev ve iş yerlerinde, okullarda, hastanelerde ve daha pek çok alanda kullanıldığı gibi kullanılacağı alana ve stoklanacak ürünlerin özelliklerine uygun olacak şekilde   özel sistemler geliştirilerek  soğuk hava deposu  yapılabilmektedir.

İşletmeler soğuk depolama alanlarına ihtiyaç duyduğu zaman soğuk oda veya soğuk hava deposu yapar. Bu depolar hangi ürünün ne kadar depolanacağına karar verildikten sonra hesaplanır. Şoklama ve saklama üzerine yapılan bu depolar uzman ekip tarafından yapılmalıdır.

Soğuk Hava Deposu Projesi

Soğuk hava deposu projesi yediğimiz  gıdaların üretiminden itibaren tüketimine kadar gerekli koşullarda muhafaza edilmesini  sağlayan yerlerdir. Ürünleri koruyabilme ve muhafaza edebilmenin yararları günümüzde hızla büyüyen ve gelişen market zincirlerinin müşteriye daha kaliteli ve düşük maliyetli satış yapmasını sağlamaktadır. Soğuk Hava Deposu Projesi Soğuk hava deposu projesi müşterinin sahip olduğu ürününe göre gerekli saklama koşulları sağlanarak…

Details

Soğuk Hava Deposu Yapımı

Soğuk hava deposu yapımı kullanmış olduğumuz ürünlerin doğallığını bozmadan ve depo ömrünü daha da uzun kılmak için önemli bir yere sahiptir. Ürünlerin bu depolarda muhafaza edilmesinin amacı fire verme oranını daha aza indirmek ve enerji tasarrufu sağlayarak kaliteli hizmet sunmaktır. Bu buzhanelerde sadece meyve ve sebzeler yer almıyor. Bunların yanı sıra  tıbbi malzemeler, unlu mamuller,…

Details

Soğuk Hava Deposu Yapan Firmalar Kocaeli

Soğuk hava deposu yapan firmalar Kocaeli  | Yiyeceklerin raf ömürlerinin uzamasında yardımcı olan, imalat aşamasında da ürün sıcaklıklarının dengelenmesini sağlayan, ısı izolasyonu konusunda verimli olan, bölmelerden, sürgülü kapıların sağlamlığından faydalanılan mekanizmaya soğuk hava deposu denir. Günümüzde bir yerden başka bir yere sevk edilen gıda maddelerinin bunun yanı sıra raflarda belirli bekleme süreleri olan ürünlerin tüketicilere…

Details

Soğuk Hava Deposu Nedir

Soğuk hava deposu nedir diye soracak olursak yediğimiz gıdaların daha uzun süre muhafaza edilebilmesi için tasarlanmış depolara denir. Ne yazık ki bugün dünyada yetiştirilen gıda ürünlerinin çoğu yetersiz buzhanelerden dolayı tüketilemeden çöp olmaktadır. Saklama koşullarının elverişsizliği nedeni ile sebzeler,  meyveler, su ürünleri ve hayvansal gıdalar yani kısacası insanların yaşayabilmesi için gerekli tüm gıdalar kısa sürede…

Details

Soğuk Hava Deposu Fizibilite

Soğuk hava deposu fizibilite çalışmasında yatırım kararları doğrultusunda durum değerlendirilmesi yapılarak deponun başlangıç aşaması tasarlanır. Daha sonrasında edinilen olgular çerçevesinde neler yapılmalıdır, depo nasıl konumlandırılmalıdır, raf aralıkları hangi boyutlarda olmalıdır. Tüm bunların ön çalışmaları hazırlanarak soğuk hava deposu yaptırmak isteyenlerin onayına ve bilgisine sunulmalıdır. Soğuk Hava Deposu Fizibilite Soğuk hava deposu fizibilite kişinin bir işe…

Details