Soğuk oda hesabı | Soğuk oda; Gıda ürünlerinin hali hazırda saklama koşullarından daha uzun süre depolanabilmesini sağlar. Hangi ürünün kaç derecede soğutulması gerekiyor ise onlara uygun şartları sağlar. İçerisinde ki nem durumunun her zaman kontrol altında tutulduğu ve dış etkenlerden yani ısıya ve neme karşı izole edilmiş alanlardır.

Soğuk Oda Hesabı

Soğuk odalarda içine konulacak gıdanın cinsine göre belirli soğuk oda hesabı yapılmaktadır. Sadece gıda cinsine göre değil, aynı zamanda soğuk odanın kurulacağı bölge, iklimi, tam olarak kurulması tasarlanır. Cephe, iç ve dış sıcaklıkları, iç ve dış nem oranı, malın cinsi ve miktarı, ısı geçirme katsayısı, tavan ve taban döşemeleridir. Oda kapı açılmalarında meydana gelen ısı kayıpları, ürünlerin su tutma miktarları ve donma süreleri gibi saymakla bitiremeyeceğimiz hesaplamalar yapılır.

Soğuk oda hesabı nda dikkat edilecek olan unsurları yukarıda saydık. Gelin bunların açıklamalarına hep birlikte bir göz atalım. Malın cinsinin öneminden bahsediyoruz. Çünkü her gıda maddesinin içinde bulundurduğu su miktarı farklıdır ve bu sebepten dolayı donma süreleri ile donma sıcaklıkları da farklılık göstermektedir. Yaptırdığımız soğuk odanın ıs ayarı ve nem oranı tamamen hangi gıdanın depolanacağı bilgisine bağlıdır. Aynı zamanda miktarında önemi büyüktür. Eğer raf aralıkları yeterli değil ise ve gereğinden fazla depolama yapılmış ise içeride hava sirkülasyonu yeterince olmayacağından verimli olması beklenemez ve yiyeceklerin daha kısa sürede bozulma göstereceği söylenebilir.

Soğuk oda hesabı nda ki bir diğer önemli konu ise iç-dış sıcaklık ve nem oranlarının iyi bir şekilde tespit edilmesidir. Bu yüzden odanın kurulacağı il ve iklim şartları iyi değerlendirilmelidir. Adana’da kurulacak depo ile Rize’ de kurulacak depodan beklentiler farklılık gösterecektir. Bağıl nemlerinin birbirlerine çok aykırı olduğu bölgelerde ki kurulumlar bu işte uzman kişilerce yapılmaz ise soğuk oda hesabı nda yapılacak olan en ufak hatalar sizlere maddi bir yük olarak geri dönecektir.

Her türlü soğuk oda hesabı yapan firmamız ile iletişime geçerek bu konuda merak ettiklerinizi sorabilir ve aynı zamanda bu konular hakkında detaylı bilgi de alabilirsiniz. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz.